Kreo - tapetové štúdio

tapetové štúdio

Materiál:

Materiál podľa normy DIN EN 234 z buničitých a syntetických vlákien bez použitia skleného vlákna (70 % viskóza, 30 % celulóza).

Použitie:

Sú vhodné pre všetky podklady, steny, stropy atď., opatrené všetkými druhmi vnútorných omietok, sádrokartónom, na betónové panely, podkladové tapety, drevotrieskové dosky a pod. Sú vhodné najmä na steny s trhlinami v podklade, stabilizujú tlak na citlivé podklady (dosky z mäkkých vlákien a pod.). Delia sa na hotové s vrchnou vinylovou umývateľnou vrstvou a na pretierateľné PRO-GO. Povrch tapety PRO-GO je možné pretierať disperznými farbami. Výhodou tapiet z vláknitej buničiny je dokonalá priedušnosť.

Podklad:

Steny miestnosti dôkladne očistite a vyrovnajte nerovnosti, napr. stierkovou hmotou. Staré tapety a vodou rozpustnú maľovku odstráňte. Pokiaľ je podklad suchý a pevný, môžete pristúpiť k lepeniu. Čerstvú omietku, stierku, sádrokartóny a všetky savé podklady radšej penetrujte. Penetráciu podkladu môžete vykonať lepidlom na lepenie tapiet podľa priloženého návodu. Vlhké podklady nie sú vhodné (kontrola vlhkosti: na stenu pripevnite lepiacou páskou igelitovú fóliu na dobu 24 hod. - nesmie sa orosiť). Rovnako, pokiaľ je podklad výrazne farebne odlišný alebo vzorovaný, je lepšie natrieť ho penetráciou v odtieni tapety. Pokiaľ budete tapetu pretierať, podklad môže byť farebne odlišný.

Množstvo:

Počet roliek tapiet je závislý od prestrihu tapety uvedenom na etikete, kde sa uvádza maximálny prestrih.

Lepidlo:

Na lepenie je nutné použiť špeciálne lepidlo na ťažké tapety triedy extra alebo špeciál.

Náradie:

ceruzka, meter, špachtla, nožnice, olovnica, orezávač, úzky valček, plyšový valček, tapetovacia kefa, štetka na lepidlo, pracovný stôl. Správne zvolené náradie uľahčuje prácu.

Lepenie:

a) ako nastrihať tapetu:
dĺžka pásu = výška miestnosti + 5 cm prídavok dole na zarovnanie. V prípade, že sú tapety so vzorom, prikladá sa rolka tak, aby vždy nadväzoval začiatok vzoru.Vrch tapety si radšej označte ceruzkou (znakom ^), aby nedošlo pri lepení k prevráteniu pásu tapety.

b) vlastné lepenie:
Prvý pás lepte od okna smerom k dverám. Najprv si pomocou olovnice vyznačte zvislú líniu. Tapety lepte tesne vedľa seba, len v rohoch a na problémových miestach môžete prelepiť cez seba. Lepidlo nanášajte len na stenu roztieracím valčekom. Suché pásy nastrihanej tapety zviňte lícom dovnútra, vzniknutú roličku priložte na lepidlom natretú stenu, tapetu odvíjajte a pritláčajte na stenu gumovým valčekom, prípadne tapetárskou kefou. Okraje tapiet, ktoré presahujú v dolnej časti, odrežte nožom pomocou pravítka. Zbytky lepidla odstráňte pokiaľ možno ihneď čistou handričkou. Pri lepení okolo zásuviek a vypínačov vypnite elektrický prúd, pri vlastnom lepení odskrutkujte kryt, nalepte tapetu a potom vyrežte otvor. Pri lepení okenných výklenkov nechajte tapetu prečnievať a po zaschnutí ju presne odrežte. Za radiátormi stačí tapetu 10-15 cm založiť. Stropy radšej lepte vo dvojici. Ak chcete individuálne a zvlášť upraviť stenu bordúrou, na vyschnutú tapetu si pomocou ceruzky a pravítka označte miesto. Pomocou špeciálneho noža a pravítka narežte tapetu a potom ju odstráňte. Bordúru vlepte do vyrezaného miesta. V prípade nutnosti je možné nalepiť bordúru priamo na tapetu lepidlom Wandbelags (Pufas), u tapiet typu PRO - GO to neodporúčame.

c) nátery:
Po dôkladnom zaschnutí tapety PRO - GO na stene je možné tapety pretierať najlepšie valčekom, a to jednou vrstvou. Jemnú štruktúru je možné pretrieť 2-5 krát, výraznejšiu 7 a viackrát. Všetko záleží na tom, koľko má farba kriedových prísad.

Zásady pri práci s tapetami

Tapetujete vždy tapetami jednej výrobnej série. Vzor tapety musí nadväzovať nielen na výšku, ale aj na šírku. Ak je to možné, používajte vždy značkové lepidlo Pufas.

Kontrola pred tapetovaním

Skontrolujte si vždy sériu, vzor a farebnosť. Zistite si, či zakúpená metráž tapiet vystačí na vytapetovanie určenej miestnosti. Až potom vybaľte bal z fólie. Porovnajte si farebnosť viacerých balov navzájom. Nestrihajte všetky rolky naraz, ale postupne. Reklamovať sa dajú iba celé rolky.

Zdroj: www.tapety.sk